Warzone Resurrection je mladá wargamingová hra , vydaná firmou Prodos Games LTD roku 2013. Navazuje však na bohatou historii her z prostředí Mutant Chronicles (dále jen MCh), mezi které patřila nejen wargamingová Warzone, ale také RPG, karetní hra Doomtrooper a deskové hry. Pojďme nyní nahlédnout do historie vzniku světa MCh a her z něj vycházejících.

Počátky

Target_Games

Vše začalo ve Švédsku, roku 1980 zde vznikla firma Target Games zaměřená na vydávání RPG her (her na hrdiny, chcete-li ). Tato firma roku 1984 vydává RPG s názvem Mutant, které se dočkalo nového vydání roku 1989, pokračování Mutant RYMD (1992). Roku 1993 pak vychází stolní RPG Mutant Chronicles, které popisuje postapokalyptický svět s vládou megakorporací a věčným bojem s Černou legií.

Stejného roku (1993) vychází také deskové hry ze světa MCh Blood Berets, Siege of the Citadel, roku 1994 pak desková hra Fury of the Clansmen. Tyto deskové hry by se daly přirovnat ke hře Hero Quest, nebo Descent – se skupinkou hrdinů bojujete proti Černé legii. Objevují se zde první modely ze světa MCh – plastové a poplatné své době, dnes spíše k pousmání.

1994 je rok , kdy Target Games vydávají sběratelskou karetní hru ze světa MCh – Doomtrooper. Velice úspěšná hra, která se dočkala lokalizace do 16 světových jazyků! Přeložena byla i do češtiny (vydavatel Black Fire Games) díky čemuž se hra u nás těšila velké popularitě, a pokud máte nějaké povědomí o světě Mch, je to pravděpodobně právě díky této hře a časopisu Legenda, který se v Čechách Doomtrooperu i Warzone věnoval. Hra měla šest expanzí, sedmá byla připravována, nikdy se však nedočkala vydání.

Roku 1995 začíná éra Warzone. Ano, 1995 je rokem, kdy Target Games vydávají „rychlou a zábavnou hru válečných miniatur“, wargamingovou hru ze světa MCh – Warzone – designéra Billa Kinga. Příběhové pozadí bylo zcela převzato z RPG, hra dokonce umožňovala převést Vaši RPG postavu na wargamingové bojiště. Herní systém využíval hodů dvacetistěnnou kostkou. Poměrně značnou sílu měly individuální modely „hrdinové“. Hra se dočkala českého překladu a patřila k nejhranějším wargamingovým hrám v ČR.

Tohoto roku také vychází první expanze hry – „Dawn of War“ přinášející nové zbraně a jednotky.

Rozmach

1997 vychází druhá edice RPG Mutant Chronicles a také nová karetní sběratelská hra Dark Eden, která se však nedočkala žádné expanze.

Warzone se tohoto roku dočkala tří expanzí. „Dark Eden“ zaměřující se na opuštěnou Zemi, klany na ní žijící a zvláštní jednotky megakorporací bojující na Zemi. „Beasts of War“ obsahující především pravidla pro vozidla. „Casualties of War“ rozšiřující frakci Imperiál , i některé další frakce.

1998 vychází Warzone expanze „The Bauhaus bunker“ obsahující papírový model bunkru, pravidla pro boj v budovách a model HMG-85/T mounted Machine gun. „Imperial Bridgehead“ s modely Covert Ops. Specialist a Imperial Ordnance Officer a především s nádhernou vystřihovánkou ocelového mostu. „The Brotherhood Cathedral“ s papírovým modelem katedrály Bratrstva, pravidla a 10 scénářů pro kampaň a modely „Visionary“ , „Angel of Mercy“ .

Tohoto roku vydávají Target Games druhou edici Warzone. Navazuje na první edici. Dostávají se zde více ke slovu jednotky pěchoty. Pro druhou edici vychází „základní box“ ve kterém byly první (a poslední) plastové modely pro Warzone – základní pěchota pro armády Imperiál a Bauhuaus.

Krach

1999 je smutným rokem pro Warzone. Firma Targed Games krachuje, práva na svět Mutant Chronicles a vše s ním související (včetně značky Warzone ) získává v prosinci švédská firma Paradox Entertainment, která je majitelem práv do dnešních dnů.

acne_paradoxLogo_RAW_MASTER_main

 

 

 

Tohoto roku stihla Target Games před krachem ještě vydat dvě expanze pro druhou edici Warzone – „Mars – Capitol Forces of War“ přinášející kampaň z prostředí Marsu, nové jednotky a pravidla. „Venus: Forces of War“ přinášející pravidla pro boj v džungli, nové jednotky a kampaň z prostředí Venuše.

Druhý pokus

4235140

Licenci na hru ze světa MCh kupuje americká firma Excelsior Entertainment a roku 2004 vydávají hru Warzone: Universe Under Siege – hra navazující na předchozí edice Warzone, vybírající to dobré co v předchozích edicích bylo k nalezení. Ke třetí edici Warzone bylo vydáno jen málo nových modelů. Bohužel firma nebyla schopna licenci udržet – nebyli schopni zaplatit prodloužení licence u firmy Paradox, která v očekávání Hollywoodského filmu ze světa MCh měla poměrně vysoké finanční nároky.

Irská firma Prince August odkupuje skladové zásoby Excelsior Entertainment a dodnes prodává modely 1. – 3. edice Warzone. Původní formy pro výrobu modelů musely být zničeny.

Třetí pokus

Roku 2008 je do kin uveden film „Mutant Chronicles“ , pro fanoušky světa MCh je obrovským zklamáním. Ze světa přebral prakticky jen názvy a pár hodně ořezaných námětů.

948851

Téhož roku kupuje licenci firma známá ze světa deskových her – Fantasy Flight Games. Vydává 54mm CMG hru (hra se sběratelskými miniaturami) „Mutant Chronicles“ . Přestože je tato firma známa perfektně zpracovanými hrami s krásnými modely, bylo vydání pro wargamingové fanoušky zklamáním. Předbarvené modely v 54mm měřítku měly málo detailů a nový design byl mnohdy velmi svérázný. Vzhledem k špatným prodejům bylo vydávání této hry roku 2009 ukončeno.

 

 Současnost – Nová naděje

photo-mainForumlogo2

 

 

 

 

Roku 2013 ohlašuje anglická firma Prodos Games LTD vydání nové 28mm wargamingové hry ze světa MCh – „Warzone: Resurrection“ (v licenci firmy Paradox Entertainment). Jedná se o novou hru, která nenavazuje na předešlé edice, pouze vychází ze stejného světa. Modelová řada je zcela nová – modely 28 mm true scale. Zahájení formou Kickstarterové kampaně provázelo mnoho nedostatků, firma je však zdárně překonala a Warzone: Resurrection se stala plnohodnotnou hrou. Nezbývá než popřát , aby se jí vyhly katastrofyb které postihly její předchůdkyněb a úspěšně se šířila po celém světě.

Na rok 2015 je plánováno vydání 3.edice RPG Mutant Chronicles anglickou firmou Modiphius.

Časová osa

Pro závěrečné shrnutí časová osa s hlavními událostmi pro hru Warzone:

– 1993 – RPG Mutant Chrnicles (Target Games)

– 1994 – karetní sběratelská hra Doom Trooper (Target Games)

– 1995 – wargamingová hra Warzone (Target Games)

   – konzolová plošinovka-střílečka Doom troopers – https://www.youtube.com/watch?v=2ew9C61WTM0

– 1998 – druhá edice Warzone (Target Games)

– 1999 – krach Target Games, práva na svět Mutant Chronicles získává Paradox Entertainment

– 2004 – Warzone: Universe Under Siege (Excelsior Entertainment)

– 2007 – konec licence – ukončení Warzone: Universe Under Siege (Excelsior Entertainment)

– 2008 – film „Mutant Chronicles“

         (snad nejhorší zpracování světa MCh o které se kdy kdo pokusil)

          trailer https://www.youtube.com/watch?v=gh8Esjw-R4s

   – „Mutant Chronicles“ CMG (Fantasy Flight Games)

– 2009 – zrušení produkce „Mutant Chronicles“ CMG (Fantasy Flight Games)

– 2013 – Warzone: Resurrection (Prodos Games LTD)

       upoutávka na hru https://www.youtube.com/watch?v=DN5vm0Swob4

 

 

 

 *Wolverin*

EnglishDeutschPolskiEspañol
Kalendář akcí