Kyrys je pražským hráčem frakce Bauhaus – zde je jeho report z turnaje Downfall (5.9.2015) , který byl pořádán v pražské herně Ogří Doupě


Hrál jsem s:
Angelika Drachen
5 husarů, rpg, smoke flare
3 juggernauti, smoke flare
5 etoiles mortant, gahenna
5 etoilles mortant, gahenna
5 ven. Rangers, 2xrpg, smoke flare
1 vulcan, smoke flare

 

V pátek večer jsem dovezl ženu s malou na chalupu a v sobotu ráno vyrazil autobusem z Mělníka do Prahy. Díky zpožděnému autobusu a koloně před Prahou jsem však dorazil do ográku až pár minut před půl jedenáctou.
Nakonec můj pozdní příchod nebyl tak hrozný, protože nervozně přešlapující Corvus mi hned říkal, že polská výprava někde u Katowic rozbila auto a vlakem nestíhá přijet, a že ani část místních nakonec nedorazila.
Miniturnaj jsme tedy odehráli v šesti lidech.

 

První scénář

Útočník musí mít na konci hry polovinu svých jednotek do 8“ od středového markeru. Hrálo se na krásné vojenské základně, plné budov, středové hlídkové věže a kontejnerů.

Hrál jsem proti Corvusovi
Custom warlord free mariňák s infiltrací
Big Bob jako lord
2x 8?? Free mariňáků s infiltrací a rpg
2x 5 mariňáků s rapid deploymentem a rpg
Pětka roztomilých pejsánků s páníčkem

Nejdůležitější hod hry – počáteční iniciativu – jsem vyhrál já.
Angelika s husary byla v jednom rohu, uprostřed mé deploy zóny samotný vulkán, na druhém konci juggernauti.
Venušany jsem umístil 12“ před Angeliku na různé výškové úrovně a zabránil tak Corvusovi dát jeho infiltrující C4 na nějaké místo,kde mě mohli vážněji ohrozit.
Po chvilce váhání Corvus umístil jedny infiltrátory do rohu proti mým venušanům, vedle byl Big Bob, uprostřed jeho deploy zóny pejskové a poslední infiltrátoři i s warlordem byli nějakých 15“ před mými juggernauty, krytí za kontejnery.
Protože pejskové stojí na konci uličky tvořené kontejnery, dávám záludně na konec uličky venušanskou minu a první strategickou kartu (Seismic Disruption), která pokládá na bojiště plasmovou clonu, dávám přímo před ně.
Udělal jsem chybu a oznámil rapid obou mých jednotek etoilesek. První dropnula přímo za předsunuté mariňáky.  Prvně jsem hodil na LD dvacítku, ale protože to bauhausu moc nevadí, pouze jsem odsketroval. A o krásný jeden palec.
Zaplatil jsem etoileskám, aby nemuseli dávat Engage po přímce a vypustil je. Gehenna si vybrala čtyřku mariňáků za zdí. Za kartu navýšení RoF a nezbyl ani jeden. Třemi jsem pak napadl warlorda do zad a připlatil si další akční karty, aby měla každá RoA čtyři. Warlord umírá a poslední etoileska napadá další mariňáky.
V corvusově aktivaci dropují mariňáči vedle mé Angeliky a zabíjejí husary do posledního. Já pak dropuji další etoilesky na doposud nepohnuté free mariňáky. Tady se projevuje moje chyba. Na první oddíl jsem vyplýtval tolik karet, že druhý oddíl už musel jen střílet. A nezabil toho moc. V další aktivaci dropuje Corvus další rapid, ale i on háže dvacet a Capitolu to vadí.
Hra pokračuje, přicházím i o Angeliku, což mi nevadí, protože nemám jak jí dostat na střed, oboje etoilesky vážnou mariňáky v CC dostatečně dlouho, aby nemohli ublížit jiným jednotkám.
Venušani se snaží být hlavně nenápadní a kryjí se za terénem. Pejskové se do uličky moc neženou (krom seržanta, kterého posílá Corvus úmyslně umřít, aby se z ostatních stali bersekeři) a jdou dlooouhou cestou okolo. Do boje už pak nezasáhnou.
Kvůli pozdnímu startu nás dvou hrajeme jen dvě kola. Využívám Corvusovy chyby, kdy mi zabíjí
poslední etoilesku (ten oddíl co jen střílel) a redukuje tak můj počet oddílů na 4 a umožňuje mi tak splnit primární misi. Venušani pokládají dýmovnici kousek od středu a čekají na konec, dobíhá k ním i Vulkán. Juggernauti jsou moc pomalí a tak jen pomáhají posledním dvěma etoileskám bojovat v CC s posledními mariňáky.
Ostaní už skončili ve čtvrtém kole, takže po vzámné domluvě uznáváme i splnění mise v našem druhém. Oba též plníme svou sekundární misi – on mi zabíjí warlorda a já zvoleného squard leadera – také warlorda. Tady je vidět, jak je výhodné proti C4 začínat. Kdyby začínal Corvus, tak mi zle zatopí, de facto bych za první čtyři aktivace schytal až 8 velkých templát se silou 17. A mezitím by ke mně běžel K-9. Takhle už svůj deploy musel dělat podstatně více opatrně.
Nevím, napadá mě bonus pro hod o iniciativu pro stranu, která má méně RD a infiltrací.
Corvus navíc chce psát na prodos s návrhem na nějaké oslabení C4.

 

Druhý scénář

Držet většinu z pěti zón. Tentokrát hrajeme ve zbořeném městě. Terény patrně původně pro 40k, ale naprosto parádní. A zase mě čeká Capitol, tentokrát Blaincoltův.

Custom heavy infantry warlord
3 oddíly heavy infantry, s Iron lady
1 light infantry
Pejskové
Dva oddíly free mariňáků

Začínáme deploy v protilehlých trojúhelníkách. Mám lepší stranu i jasně danou strategii, kdy střed je bohužel v uzavřené ruině se jedněmi dveřmi. Očekávám, že tam Blaincolt umístí své mariňáky a já plánuji Engage skrz zeď juggernauty, kteří se tam skrytě mezi domy dostanu. Mé plány ovšem Blain překazí čtyřmi minami, které umisťuje 6“ před mou deploy zónu. Mají AV tuším 16, woundy s AVV0 přehazjí neúspěšný armor test a má dva structure pointy.
Potřebuji se jich zbavit, ale i přes mířenou střelbu s raketometů husarů, AVV4 kulometů vulkána, AVV1 plemenometů mi trvá plná dvě kola, než se jich zbavím. A to na ně střílí polovina mé armády!
Další si bere na starosti Angelika s RoA 3 a AVV4. Zase jí to trvá dvě kola, než tu minu zabije a navíc sama dostává wound. Zpětně to považuji za chybu, měl jsem jít hned dopředu a holt obětovat nějaké modely, ale v tu chvíli jsem opravdu nečekal, že je nedokážu vyřídit rychle.

Blain hraje opatrně, nechává mezi námi dostatek prostoru a naopak čeká, že půjdu k němu.
První etoilesky dropuji automaticky v prvním kole na mariňáky a až na jednoho je pobíjím.
Rangeři se kryjí za okny jedné zřícené budovy a vyměňují si pozdravy s heavy infantry, která k nim jde přes volný prostor. Tady je taktika skoro reálná – rangeři vlezou do okna, zamíří a za kartu vypálí. Seržant jako poslední odpálí smoke flare, který zakazuje ranged attacky na modely do 3“ od tokenu. A v příštím kole aktivovat co nejdřív, zamířit, vypálit a za kartu se schovat zpátky za zeď..
Ve druhém kole dropuji etoilesky přímo za warlorda, nejdřív ho hituji RoA 2 plamenometem, nic. Pak tři etoilesky se dvanácti útoky do zad, bez healu. Prochází 1 wound! Proti Blainově štěstí se nedá nic namítat. Blain pak cíluje terén, ve kterém se etoilesky warlordem nacházejí, kartou, která dává všem S10 hit. Většina mých umírá, co neumře hned, dorazí heavy infantry.
Poslední etoileska v kombatu s warlordem přežije do dalšího kola a s RoA 4 ho konečně dorazí.
Celkově jsem doplatil na moc pomalý start, za což jsem byl po zásluze potrestán. Nepřicházím ani o moc jednotek, snad jen o oboje etoilesky, ale prostě kvůli minám nestihám dojít včas do středu.
Já plním svou tajnou misi – zabít warlorda, Blain plní svou – zabít seržanta etoilesek v CC, plus primární.
Zajímavá mise, velkou roli zde hraje terén. Zvlášť pokud středovou zónu zabírá z velké části nějaká budova.
Překvapením je pro mě výborná capitolská strategická karta, která dává Capitolu automatické vítězství v iniciativě v příštím kole, pokud já nezaplatím 4 resource karty. Těžká závist :2)

 

Třetí mise

najít pod jedním ze tří tokenů tajné dokumenty.

Hraji proti Mishimě a Jardovi Míkovi. Jarda je starý kamarád, se kterým jsem se kdysi dávno poznal přes Doomtooper. Kdo případně chodí na lapiduch, nebo ví o pražských srazech, tak tam ho může najít přes nick Padlar.

Armádu si moc nepamatuji, trochu mi to už splývá, ale pokusím se ji nějak popsat, jak si ji vybavuji
Kapitán Hiroko
Oddíl drsných kulometčíků po dvou životech
Dva nebo tři oddíly obyčejných maníků
Meka
Dva oddíly dragon tigerů po třech

Opět mise, ve které je neskutečně důležité, kdo vyhraje první iniciativu. Jako první pokládám minu od rangerů přímo ke středovému tokenu. Jarda si pak vybírá jeden z krajních a umisťuje tam jedny dragon tigery. Druhé nechává v záloze pro pozdější RD.
Já dělám prasárnu a roztahuji venušany tak, aby jedni krajní byli u středového tokenu a druzí dva u druhého krajního. Se serantem uprostřed to akorát vychází na jejich Ld.

Jarda začíná a pro mě překvapivě začíná střílet kulomety na mé venušany. Zbývají poslední dva. Svou první aktivcí je volím, nacházím dokumenty a odpaluji smoke flare.
Juggernauty se pak ženu naproti, abych je pokryl přes jejich smoke flare v příštím kole. Dropuji etoilesky a zabíjím Hiroka i s částí jeho osobní stráže. Už dávno jsem si všiml, že jak jsou v rozšížené hře důležité karty a připravit jich soupeře o velkou část smrtí warlorda mi přijde pořád jako lepší a lepší nápad.
Jarda bohužel vyhrává další aktivaci a mekou venušany dorazí. Dropuji druhé etoilesky, sbírám s nimi listiny a kryji se smoke flare od juggernautů.
Celá hra je víceméně přestřelkou mezi mekou s kulometným oddílem proti zbytku mé armády.
Ve třetím kole se rapid deploynutý oddíl tiger dragonů dostane do mé deploy zóny, nejprve vyřídí Angeliku a pak i zezadu v CC i Vulkána, který právě měl jít pro dokumenty, ležící v té chvíli už pouhých pár palců od mé deploy zóny. Spadlý vulkán pak zablokuje ulici a pro dokumenty se ve čtvrtém kole už nemá kdo dostat.
Hra končí remízou, kdy jsme oba splnili sekundární misi – u mě by přežil seržant husarů a u Jardy to, že zabije Angeliku.
Ačkoli mě tahle mise bavila skoro nejvíc, bylo to jen díky soupeři a vzájemnému špičkování. Obecně mi přijde velice nevyvážená. Pokud někdo vyhraje iniciativu, může pokrýt jeden až dva tokeny pouhou jednou jednotkou a už po první aktivaci být na cestě s dokumenty domů. A pokud by měl takový infiltrující oddíl pravidlo Dispersible, mohl by pokrýt jediný oddíl všechny tři tokeny.
Napadá mě, zda by pomohla úprava, že listiny může zvednou pouze oddíl, který v tomto, nebo minulém kolo nepoužíval speciální pravidlo Infiltrace, nebo Rapid Deployment.
Z našeho malého turnaje měli infiltraci všichni až na Mishamishu, který došel s Černou Legií a v téhle misi neměl šanci.

Jinak se turnaj velice povedl, byl v příjemném, komorním prostředí. A teda velký dík krom organizátorů také Katcherovi, který do pátečního večera připravoval terény.

 

*Kyrys *

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

EnglishDeutschPolskiEspañol
Kalendář akcí